Wysiewanie nasion

Wysiewanie nasion – marzec to najlepszy czas

Początek marca jest dla wielu miłośników ogrodów początkiem sezonu. Działkowcy zaczynają produkować rozsady roślin, które wysadzą w odpowiednim momencie do swojego ogrodu na miejsca stałe. Nasiona używane do wysiewu najczęściej pochodzą z własnych zbiorów jednak, żeby mieć gwarancję jakości plonów wskazane jest, aby były kupowane w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych.

Zanim kupimy nasiona, które wysiejemy do inspektu, powinniśmy poznać potrzeby roślin i zadać sobie pytanie: czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki uprawy (temperatura, wilgotność podłoża i powietrza oraz odpowiednie naświetlenie)? Ponadto do uprawy powinniśmy wybierać odmiany odporne na choroby grzybowe.

Gdy zdecydujemy się na wczesnowiosenną uprawę przystępujemy do wysiewu nasion. Przed siewem warto zaprawić nasiona zaprawą grzybobójczą, która odpowiednio zabezpieczy wschodzące rośliny przed chorobami grzybowymi. Najwygodniej nasiona wysiać do specjalnego gotowego już podłoża, które w swojej ofercie mają dobre sklepy i centra ogrodnicze. W zależności od gatunku po kilku do kilkunastu dni następują wschody roślin. Jest to bardzo ważny moment – często są one zbyt mocno podlewane i gniją. Aby przeciwdziałać takim zjawiskom można niektóre gatunki roślin warzywnych (np. pomidory i paprykę) oraz rośliny ozdobne podlać preparatami zawierającymi propamokarb w zalecanych dawkach. Walorami tych produktów jest efektywne zwalczanie chorób grzybowych i stymulowanie wzrostu roślin. Bardzo ostrożnym należy być w tym okresie z nawożeniem – gotowe podłoża już posiadają nawozy, które dostarczą odpowiednie składniki pokarmowe roślinom we właściwych dawkach przez pierwsze 2-3 tygodnie uprawy.

Na etapie pierwszego liścia właściwego większość roślin powinniśmy przepikować. Te gatunki roślin, które nie wymagają tego zabiegu przerywamy. W obydwu przypadkach powinniśmy do dalszej uprawy przeznaczyć najsilniejsze egzemplarze. Szczególnej staranności i ostrożności wymaga zabieg pikowania. Polega on na uszczyknięciu korzenia głównego. Po tym zabiegu roślinę sadzimy w nowym pojemniku o odpowiedniej wielkości (np. doniczka lub multiplat). Rośliny od tego momentu zaczynają rosnąć w nowym środowisku w bardzo korzystnych warunkach: mają dużo miejsca na rozwój, nie konkurują z innymi sadzonkami o pokarm, itp. W tym miejscu będą rosły do momentu wysadzenia na miejsca stałe od ogrodu.

Niektóre rośliny przed wysadzeniem do ogrodu wymagają dodatkowego zabiegu hartowania. Dotyczy to m.in. pomidorów, papryki i oberżyny. Hartowanie polega na stopniowym ograniczaniu podlewania, obniżaniu temperatury i coraz częstszym wietrzeniu. Dzięki temu zabiegowi rośliny łatwiej przystosują się do warunków w których docelowo będą rosły, zwiększy się też ich odporność na choroby grzybowe.

W czasie gdy zaczynamy produkcję rozsad w ogrodzie można dokonać wcześniejszego wysiewu niektórych gatunków warzyw (np. marchew, pietruszka) i roślin ozdobnych. Zagony te okrywamy agrowłókniną w celu przyspieszenia kiełkowania i zabezpieczenia przed mrozami. Po wschodach te rośliny również zostają poddane zabiegowi przerywania; rzadziej pikowania. Przy tym sposobie uprawy należy odpowiednio wcześniej nawozić rośliny i dbać o właściwą wilgotność podłoża.

Najczęściej zaraz po ,,zimnych ogrodnikach’’ rośliny znajdą się już w ogrodzie na ostatecznych miejscach uprawy. W połowie maja uprawy uzupełniamy wysiewając nasiona roślin strączkowych (np. fasola) i dyniowatych (np. ogórek) oraz niektóre rośliny ozdobne.

Zanim nasze uprawy zakwitną lub dadzą plon musimy pamiętać o właściwym ich nawożeniu, nawadnianiu i odchwaszczaniu. Reagujmy szybko na zasiedlające nasze rośliny choroby grzybowe i szkodniki. W ten sposób wcześniejszy wysiłek włożony w produkcję rozsad nie pójdzie na marne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *