Zwalczanie mszyc i innych szkodników w jabłoniach

garden1Z mszycą i innymi szkodnikami, które powodują osłabienie drzew, pogorszenie jakości i ilości plonu będziemy mieli do czynienia już za kilka tygodni. Najbardziej popularną metodą ich zwalczania pozostanie stosowanie środków ochrony roślin. Jednak w tym roku dobór preparatów będzie zupełnie inny niż w roku 2008. Zanim zaczniemy zwalczanie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw:

– pogoda – często ona jest niedocenionym wrogiem szkodników. Np. bardzo obfite opady deszczu zmywają mszyce z zaatakowanych drzew, a z kolei temperatura pow. 35 stopni powoduje naturalną ich śmierć.
arkusze kleiste – ich wywieszenie i obserwacja daje Nam informację kiedy wykonać efektywny zabieg. W konsekwencji pozwala to ograniczyć liczbę zabiegów do niezbędnych.
– właściwy dobór środków ochrony roślin – najlepiej stosować te, które nie zwalczają owadów pożytecznych ( np. biedronek ).
– prewencja – rzecz bardzo ważna szczególnie przy zabiegach wykonywanych w okresie kwitnienia. Każdy środek zawiera taką informację ze względu na ochronę pszczół.
Program ochrony roślin jest bardzo zmieniony.
W uprawach amatorskich nie będzie dostępny Pirimor 500WG, Owadofos 540EC, Owadox 1000EC i Diazol 500EW. W to miejsce zostało wprowadzonych kilka nowych preparatów, które są zdecydowanie bezpieczniejsze od wycofanych. Na uwagę na pewno zasługują:
Steward 30WG – preparat zarejestrowany do zwalczania owocówki jabłkóweczki, zwójkówek i innych gąsienic zjadających liście. Środek selektywny na owady pożyteczne, prewencja dla ludzi, zwierząt i pszczół nie dotyczy. Preparat charakteryzuje sie dużą skutecznością przy zwalczaniu szkodników.
Spintor 240SC – rejestracja i parametry podobne jak w Stewardzie 30WG z jedną ważną różnicą. Preparat jest bardzo toksyczny dla pszczół. Prewencja wynosi 3 godziny. Liczy się ją jednak w inny sposób jak większości środków ochrony roślin. Bazą od której liczy się czas prewencji nie jest moment wykonania zabiegu. W przypadku Spintoru 240SC bazą jest moment wyschnięcia kropli.
Rimon 100EC – efektywnie zwalcza zwójkówki, miodówki, owocówki i inne szkodniki zjadające liście. Preparat o wysokiej skuteczności. Jednakże ze względu na prewencję dla ludzi, zwierząt i pszczół wynoszącą 30 dni preparat nie stosować w czasie kwitnienia drzewa i chwastów będących w bliskim sąsiedztwie z chronioną rośliną.
Calypso 480SC – preparat, który zwalcza szerokie spektrum owadów szkodliwych ( m.in. zwókówki, toczyki i mszyce ). Zaletą tego preparatu jest wysoka skuteczność w temperaturach powyżej 15 stopni. Prewencja dla ludzi, zwierząt i pszczół nie dotyczy.
Bulldock 025EC – skuteczny preparat do zabiegu w temperaturach 15 – 20 stopni. Jak większość perytroidów preparat jest szkodliwy dla pszczół. W tym przypadku prewencja wynosi 6 godzin co zobowiązuje użytkownika do wykonania zabiegów wieczorem
Magus 200SC – przeznaczony do zwalczania przędziorków ( wszystkie stadia ). Na ten preparat warto zwrócić uwagę ze względu na wysoką skuteczność działania w wysokich temperaturach. Jest on całkowicie bezpieczny dla pszczół.
Warto nadmienić, że preparaty z grupy perytroidów ( np. Decis 2.5EC, Cyperkill Super 25EC itp. ) możemy stosować 2 razy w roku. Przypominam też o ochronie środowiska czyli stosowanie się do wskazówek podanych w instrukcji stosowania ( np. ochrona zbiorników wodnych ) oraz obowiązku zwrotu opakowań po środkach ochrony roślin do sprzedawcy.

Życzę udanych zbiorów.
Bogdan Stachulec – specjalista ŚOR

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *