Profilaktyka przeciwgrzybicza, kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni...

Profilaktyka przeciwgrzybicza, kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni, dziurkowatość liści – wczesne zapobieganie

Wszyscy już chyba mamy dość zimowej aury i z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Okres przedwiośnia, który dość ciężko zdefiniować, jest bodajże pierwszym momentem, w którym możemy wejść do swego ogrodu i rozpocząć profilaktyczne opryski jeszcze bezlistnych drzew i krzewów.

 

Zdajesz sobie sprawę, jak podstępne są choroby grzybowe zagrażające Twoim roślinom (a zwłaszcza drzewom owocowym). Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do kilku stopni powyżej zera i stan taki utrzyma się przez parę dni, koniecznie znajdź chwilę czasu na wykoananie oprysków Miedzianem 50 WP.

 

Od czego, tak naprawdę musisz zacząć profilaktykę chorób grzybowych? Otóż od usunięcia zeszłorocznych liści. Większość patogenów zimuje właśnie na porażonych liściach (można tu wymienić kędzierzawość liści brzoskwiń czy parcha jabłoni).

 

Oprysk preparatem Miedzian 50 WP daje bardzo dobre rezultaty w profilaktyce takich chorób, jak kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni, dziurkowatość liści (tu najlepiej opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków) oraz torbiel śliwy. Musisz pamiętać, że oprysk Miedzianem należy wykonać jeszcze w bezlitnej fazie spoczynkowej.

 

Oczywiście profilaktyka chorób grzybowych nie kończy się na jednym oprysku. W przypadku brzozkwiń i śliw należy dokonać dodatkowych oprysków preparatem Syllit 65 WP – przed pojawieniem się liści, ale przy nieco wyższej temperaturze Zapobiegniemy wtedy kędzierzawości liści brzoskwiń i torbieli śliw.

 

Grusze i jabłonie warto pryskać preparatami Kaptan 50 WP, Score 350 EC. Pierwszy oprysk wiśni, czereśni i śliwy przeciwko brunatnej zgniliżnie drzew peskowych wykonujemy tuż przed kwitnieniem tzw. faza białego pąka), więc na razie możesz spokojnie z tym poczekać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *